Bayer Leverkusen vyhrává letošní Bundesligu. Foto: Pixbay.com

Před dvěma lety jsem si šel sednout na svoje sedadlo v Red Bull Aréně v Lipsku a měl jsem na hlavě čepici Lokomotiva Lipsko. Promiňte, jsem kluk z vesnice. A tak mě málem vyhodili.

Aréna byla beznadějně vyprodaná, a přestože 42 959 diváků vidělo prohru RB Lipsko v přátelském zápase s FC Livepool 0:5, všichni nadšeně tleskali. I já, byť jsem si, mezi tím koupil baseballovou čepici RB Lipsko a tu s nápisem Lokomotiva  Lipsko schoval do baťůžku.

Nejdříve přáteli, pak nemilosrdnými konkurenty

No vidíte, a to byly doby, kdy dva saské kluby z jednoho města – Lokomotiva a RB hrály na jednom stadionu! RasenBallsport Leipzig byl založen 19. května 2009jako čtvrtý fotbalový klub dotovaný firmou Red Bull GmbH po rakouském FC Red Bull Salzburg, americkém New York Red Bulls a brazilském Red Bull Brasil. Německý fotbalový svaz (DFB) ale nepovolil jméno firmy v názvu klubu, a tak vznikl název RasenBallsport Leipzig. Logo firmy ovšem zůstalo zachováno v klubovém emblému. Klubové barvy jsou bílá a červená.

Firma Red Bull prostě bere sport jako investici. A ta lipská se jí vyplácí! První čtyři roky působení v první Bundeslize neskončilo RB Lipsko hůře jak šesté. A v sezóně 2018/19 se stalo poraženým finalistou v domácím poháru. A jak to všechno začalo?  V premiérové sezóně 2009/10 klub vstoupil do Oberliga Severojižní část – páté nejvyšší soutěže v Německu, na kterou získal noví lipský klub licenci po fúzi s Markranstadtem.

Markanstadt se od Lipska osamostatnilo hned po ukončení úvodní sezóny, v níž se „býkům“ podařilo opanovat svoji oberligovou skupinu. RB Lipsko získalo osmdesát z maximálních devadesáti bodů a na nejbližší pronásledovatele měl náskok dvaadvaceti bodů.  Během prvního roku vlastní existence RB Lipsko sdílelo ligovou soutěž s Lokomotivou Lipsko, dnes zřejmě úhlavním nepřítelem! V následujících třech sezónách pak hrál klub Dolnosaskou regionální ligu, čtvrtou nejvyšší soutěž a v sezóně 2012/13 se s Lokomotivem setkal ještě znovu v jedné soutěži. Postup do druhé Bundesligy si RB Lipsko zajistilo v průběhu dvou následujících let, zatímco Lokomotiva Lipsko se ocitla ve vážných ekonomických problémech a museli jí pomáhat i fanoušci finančními příspěvky. A RB Lipsko Lokomotivě nejen nepomohlo! Ale ba co více, chtělo být dominantním a jediným bundesligovým celkem v Lipsku. Důvod? RB pojalo fotbal jako investici.

A asi není na zemi investora, který by neznal produkt Red Bull. Jedná se o energetické nápoje, jehož vývoj se datuje do roku 1984 – 1987. Tento nápoj původem z Thajska je nyní obrovský korporátní gigant a taktéž skvělý marketingový tah známý a prodávaný ve více než 160 zemí světa. Krom světa motosportu, akrobatického létání či Formulí 1 se tato firma zabývá, jak jsem již zmínil fotbalem.

Sezóna 2013/2014 a 2014/2015 už začala pomalu ale jistě nabízet první větší fotbalová jména jako Joshua Kimmich (produkt mezi tím vzniklé akademie RB), Emil Forsberg, Rani Khedira či Lukaes Klostermanna. Všichni výše jmenovaní se dostali do těch nejvyšších pater profesionálního fotbalu, Rani Khedira hraje momentálně za Union Berlín a je mladším bratrem Samiho Khediry kterého si každý fotbalový fanoušek jistě pamatuje z barev Realu Madrid.

Samostatnou kapitolou je Emil Forsberg, bezesporu legenda klubu, který ukončil nyní kariéru. Za Lipsko přitom nastoupil do 324 zápasů, z toho 196 v první bundeslize (dal tam čtyřicet branek), 46 zápasů ve druhé bundeslize (osm branek), jednačtyřicet zápasů v Champions League (jedenáct branek) a v Německém poháru nastřílel ve čtyřiadvaceti duelech devět gólů.

Forsberg s Poulsenem tvořili dlouhé roky ikonické duo a není velkým překvapením, že s takovými jmény ve druhé bundeslize slavili „Býci“ úspěch a v roce 2016 postoupili mezi smetánku do nejvyšší německé soutěže. S přílivem peněz a dobrou práci akademií Red Bullu začalo Lipsko angažovat nejen dobré hráče ale také trenéry, Ralph Hasenhüttl byl vystřídán zkušeným Ralfem Rangnickem který působil v mnoha německých klubech – Stuttgart, Hannover 96, Schalke 04 či Hoffenheim. Jméno Ralfa Rangnicka je nutno vzpomemout, protože tento kouč nejen že dal základní kameny dnešnímu Lipsku, ale především inspiroval trenéry jako je Thomas Tuchel, Jurgen Klopp, či Julian Nagelsmann. Krom jiného Rangnick dokázal dotáhnout Hoffenheim ze třetí ligy až do první bundesligy, kde se tento tým drží dodnes, a to bez štědrých darů megasponzorů či finanční injekce z arabských zemí.

Rok po působení RB Lipska v nejvyšší soutěži (2016/2017) se celek umístil hned na druhém místě. Tímto to ovšem neskončilo, býci se už nadobro usadili na vrcholu, na ligový titul stále čekají ovšem od zlomové sezóny 2016/2017 neskončili až po současnost hůře než na šestém místě, a to konkrétně – sezóna 2016/2017 – 2. místo, sezóna 2017/2018 – 6. Místo, sezóna 2018/2019 – 3. místo,
sezóna 2019/2020 – 3. místo, sezóna 2020/2021 – 2. místo, sezóna 2021/2022 – 4. Místo, sezóna 2022/2023 – 3. místo!

K tomu všemu získalo RB Lipsko i Německý pohár, v roce 2021/22 a následně 22/23! Úspěch a peníze přináší nejen úspěch, ale i řadu problémů a polemik. RB Lipsko je jedním z nejvíce nenáviděných klubů v Německu a při zápase s Dynamem Drážďany, což je jeden z tradičních klubů založen v roce 1950 (mimochodem také saský, přistála na hrací ploše uřezaná hlava býka.

RB Lipsko se od začátku potýká s antipatiemi příznivců soupeřících klubů, někdy dokonce projevované násilně. Po debutovém zápase proti Hallescher FC házeli odpůrci na klubový autobus kameny. Obvyklejšími se ale staly nenásilné projevy nesympatií na stadionu – příznivci Hansy Rostock prvních deset minut vzájemného zápasu bojkotovali, naopak příznivci Unionu Berlín se oblékli do černé barvy a úvodních patnáct minut nefandili.


I fanoušek dotování klubů a přemrštěných cen, musí uznat, že RB investuje nemalé částky také do mládeže a z toho vznikají naprosto geniální fotbalisté. Jde například o Haalanda (ten sice přišel z Molde ale prozatím největší slávy se mu dostalo po působení v RB Salzburg).

Letos jsem viděl klub RB Lipsko na vlastní oči“ před začátkem nejvyšší německé soutěže 2023/24 v Mnichově, kam měl přijet „prohrát podle předpokladů“ finále Německého Superpoháru. Ale Lipsko místní Bayern porazilo. Po šestnácti kolech první bundesligy je nyní klub RB Lipsko čtvrtý a v osmifinále Ligy Mistrů na saský klub čeká slavný Real Madrid. Není to snad dobrá investice?

                                                                 Václav Prokůpek

Použité zdroje:

https://rbleipzig.com
https://www.google.com/search?q=RB+Lipsko&rlz=1C1GCEA_enCZ823CZ823&oq=RB+Lipsko&aqs=chrome.0.69i59j46i512j46i175i199i512j0i512l4j69i61.4809j1j7&sourceid=chrome&ie=UTF-8#sie=t;/m/065zf3p;2;/m/037169;mt;fp;1;;;
https://cs.wikipedia.org/wiki/RB_Leipzig

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *